Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Zapraszamy na XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury – 7 dni fotograficznych atrakcji online

W niedzielę 22 listopada startuje XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2020. W tym roku oprócz pokazów i spotkań z fotografami, organizatorzy przygotowali serię interaktywnych warsztatów, czyli dawkę wiedzy na najwyższym poziomie. Dzięki formule online, każdy może w nich wziąć udział!  

Ze względu na trwającą pandemię tegoroczny festiwal Wizje Natury 2020 odbywa się online – na kanale YouTube Związku Polskich Fotografów Przyrody. Festiwal jest podzielony na trzy części i potrwa nie tradycyjne dwa, ale aż siedem dni.

W niedzielę 22 listopada poznamy laureatów konkursu na Fotografa Roku 2020 ZPFP w 9 kategoriach oraz zdobywcę Grand Prix. Ogłoszone też zostaną wyniki pierwszego otwartego ogólnopolskiego konkursu Dzikie, piękne, polskie. Będzie można również obejrzeć zapowiedzi wystąpień przyszłorocznych gości festiwalowych Wizje Natury 2021, a z okazji 25-lecia Związku dotychczasowy dorobek foto-przyrodniczy oraz pracę fotografów przyrody „od kuchni”. 

Przewidziany jest także specjalny konkurs na czas trwania Festiwalu organizowany z partnerem festiwalu firmą CANON Polska. 

Druga i trzecia część Festiwalu to wieczorne spotkania w dni powszednie: 30 listopada–2 grudnia (poniedziałek–środa) oraz 11–12 grudnia (piątek–sobota). 

Każdego wieczoru między godziną 19:00 a 21:00 odbędą się dwa warsztaty z różnych technik i tematów fotograficznych, dwa pokazy przygotowane przez Okręgi ZPFP oraz „foto-miejscówka”, w której dowiemy się, że przyrodę można fotografować zarówno w parkach narodowych, jak i w zupełnie nieoczywistych miejscach.   

30 listopada o tym, jak bezpiecznie i etycznie stanąć oko w oko z żubrem opowie Rafał Kowalczyk, profesor Instytutu Badania Ssaków w Białowieży i zapalony fotograf tych zwierząt, a niezwykle utalentowany Mateusz Piesiak zdradzi jak uchwycić nieuchwytne fotografując ptaki.

1 grudnia dowiemy się jak fotografować krajobrazy – ziemskie i niebiańskie. Swoją wiedzą podzielą się z nami astrofotograf Michał Ostaszewski i specjalistka od nastrojowych dzikich pejzaży Katarzyna Gubrynowicz

2 grudnia Michał Ludwiczak pokaże, jak nadać nowe życie starym obiektywom, a Zenon Wojtas, biolog z Magurskiego Parku Narodowego, wprowadzi nas w świat karpackich drapieżników i opowie o tym, jak fotografować je etycznie, bez szkody dla zwierząt. 

Także 11 i 12 grudnia zapraszamy na warsztaty prowadzone przez fotografów i przyrodników, którzy podzielą się swoją wiedzą prosto z terenu. Wielokrotnie nagradzani mistrzowie diaporam Joanna Antosik i Michał Ludwiczak odkryją przed nami tajniki robienia pokazów łączących zdjęcia z muzyką. Dr Iwona Pawliczka Vel Pawlik ze Stacji Morskiej im. Profesora Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz wolontariusze „Błękitnego Patrolu” Anna Kassolik i Jarosław Jankowski zapraszają na spotkanie z bałtyckimi fokami. W przypadku makrofotografii powiedzenie, że małe jest piękne nabiera zupełnie nowego wymiaru, co udowodni nam Paweł Wrona, a z Tomaszem Bałdygą i Markiem Klewiado zanurzymy się w puszcze tropem jeleni podczas rykowiska. 

Niedziela 13 grudnia to finał festiwalu. Czeka nas spotkanie online z zagraniczną gwiazdą festiwalu – ambasadorem marki Canon, pokaz diaporamy wielokrotnie nagradzanej niemieckiej fotografki Sandry Bartocha, spotkanie z Marcinem „z lasu” Kostrzyńskim oraz wirtualny wernisaż wystawy z okazji 25-lecia ZPFP. Ogłosimy także wyniki specjalnego konkursu festiwalowego fotografii Wizje Natury 2020. 

Interaktywna transmisja festiwalu będzie prowadzona poprzez kanał ZPFP na YouTube.

Najświeższe informacje na Facebooku i na stronie związkowej.

W programie mogą nastąpić jeszcze zmiany dlatego warto śledzić informacje o Festiwalu w mediach Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA od 12 lat patronuje festiwalowi WIZJE NATURY.

Serdecznie zapraszamy!

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023