Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

100 puchatych ciem - wystawa haftu inspirowanego przyrodą

Igła (i nitka) zamiast entomologicznej szpilki

Ćmy wzbijają się do lotu, gdy my zbieramy się do snu. To może jeden z powodów, dla których częściej wzbudzają strach, niż zachwyt – mamy niewiele okazji do przyjrzenia się tej urokliwiej grupie owadów.

Okazję ku temu tworzy niecodzienny projekt artystyczny – 100 puchatych ciem. W jego ramach artystka Katarzyna Kajukało-Drygalska wyhaftowała sto prac prezentujących sto gatunków motyli nocnych wybranych z polskiej entomofauny.

 

Niezliczona inspiracja

Haft jest techniką wymagającą precyzji i czasu, jednak jednym z najtrudniejszych etapów projektu był wybór gatunków. W Polsce możemy spotkać ponad trzy tysiące gatunków motyli nocnych, a to − ku zaskoczeniu wielu − prawie 20 razy więcej niż dziennych. Wiele z nich spodziewalibyśmy się spotkać raczej w tropikalnym lesie niż na wieczornym spacerze w parku. Tymczasem w pracach odnajdziemy całą feerię barw, rozmiarów i kształtów, które prezentują polskie ćmy. Róż na skrzydłach zmrocznika pazika zawstydziłby niejednego motyla, błyszczki mienią się na łące niczym ukryty skarb, a oblaczek granatek budzi skojarzenie gwiezdnego nieba w bezchmurną noc.

Sekrety nocnego życia

Poza tym, że piękne, ćmy są również niezwykle fascynujące. Niektóre z nich potrafią zawisnąć w miejscu nad kwiatem niczym koliber, inne przebiegle zakraść się do ula, żeby wykraść miód. Ich zdolności kamuflażu sprawiają, że są nie do odróżnienia od ułamanej gałązki, opadłego liścia czy… ptasiej kupy. Zasługują na trochę więcej uznania niż mają, bo są w ekosystemie niezwykle ważne − to jedna z najliczniejszych grup organizmów żywych, od której różnorodności uzależniony jest szereg innych gatunków.

Sztuka w służbie ochrony przyrody

Mimo tych walorów, ćmy nie cieszą się tak powszechną sympatią jak motyle dzienne. Haft pozwala zwalczać tą jawną dyskryminację w realiach owadziego świata i odczarować ich wizerunek. Bo chociaż artystka często słyszy, że jej prace można pomylić z prawdziwymi okazami, to jednak nie zerwą się one z zaskoczenia do lotu. Dzięki temu haft pozwala oswoić strachy i służyć ochronie przyrody.
 
Hafty w muzeum

Projekt zwieńczy wystawa, która otworzy się wernisażem w dniu 22 kwietnia 2023 r. o godz. 13:00, a zakończy z końcem września. Wystawa odbędzie się w Krakowie, w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyszywanym motylom nocnym towarzyszyć będą prawdziwe okazy pochodzące z jednej z najcenniejszych w Polsce kolekcji entomologicznej, gromadzonej przez stulecia na uniwersytecie, co pozwoli w pełni poznać piękno rodzimej przyrody.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje wystawie.

Zapraszamy na XXII Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej!

Już w najbliższą sobotę do Słońska zlecą się wielbiciele skrzydlatej braci na swoje doroczne święto – Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Wzorem lat ubiegłych zlotowicze będą mogli wziąć udział w wycieczce, autorskich prezentacjach zaproszonych gości i warsztatach tematycznych. Jest to też doskonała okazja, aby zostać pełnoprawnym obywatelem ptasiej republiki i otrzymać specjalny paszport. Tym razem impreza odbędzie się w nowym miejscu, bo w siedzibie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego Ujście Warty.

Rzeczpospolita Ptasia to wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus”, która ma na celu zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Park Narodowy „Ujście Warty” – ptasie eldorado. Jest to jednak przede wszystkim turystyczna wizytówka i sposób na uatrakcyjnienie tego niezwykle ciekawego, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym, zakątka naszego kraju. I jak każda republika ma swojego prezydenta. Stałym punktem programu jest nadanie honorowego obywatelstwa RP, mianowanie Ambasadora RP oraz wybory Ptaka Roku.

Tylko do 19 kwietnia na fanpejdżu organizatora można wziąć udział w prawyborach PTAKA ROKU 2024, który zostanie wyłoniony podczas tegorocznego Zlotu. Z dziesięciu nominowanych można wybrać trzy kandydatury do tego tytułu. W tym roku do tego zaszczytnego miana kandydują: czapla biała, sokół wędrowny, bocian biały, kulik wielki, batalion, bernikla białolica, rybitwa białoczelna, srokosz, kszyk i wąsatka.

Program imprezy zapowiada się bardzo interesująco. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prof. Rafał Kowalczyk, który opowie o żubrach i problemach związanych z ochroną tych wielkich roślinożerców, o czym można przeczytać również w najnowszym numerze Magazynu. Z kolei w przerwach będzie można obejrzeć wystawę fotografii nagrodzonych w konkursie FOTO-EKO 2022 organizowanym przez PTOP „Salamandra”.


Udział w Zlocie jest odpłatny. W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzyma magnes, kubek i skromny poczęstunek oraz będzie mógł wziąć udział w prelekcjach i wycieczce. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji znajduje się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz na fanpejdżu i załączonym plakacie.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA ma przyjemność patronować Zlotowi Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej już po raz trzynasty.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do Torunia na Sztukę Natury!

W najbliższy weekend (począwszy od piątku), 2–4 grudnia br., w Toruniu już po raz piętnasty spotkają się pasjonaci fotografii i filmu przyrodniczego na swoim dorocznym święcie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń 2022.

Organizatorzy jak zwykle postarali się o to, aby program imprezy był bardzo bogaty i interesujący. Podczas wieczoru inauguracyjnego tradycyjnie poznamy laureata nagrody specjalnej za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Będzie to również okazja do spotkania z autorem i zapoznania się z jego dorobkiem. Rozstrzygnięte zostaną także towarzyszące festiwalowi konkursy: fotograficzny  „Natura – Naturalnie!” oraz pokazów multimedialnych.

Podczas dwóch pierwszych dni planowane są wernisaże aż sześciu wystaw fotograficznych, w tym jednej poświęconej pamięci Tomasza Ogrodowczyka – uznanego fotografa, dźwiękowca i filmowca przyrody – której współtwórcami są jego przyjaciele. Stałym punktem programu festiwalowego jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs, którą będzie można podziwiać m.in. w dniu uroczystego otwarcia festiwalu w Centrum Kultury Dwór Artusa.

W sobotę i niedzielę przeniesiemy się do Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, gdzie zaproszeni goście zaprezentują swoją twórczość. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Sandra Bartocha – niemiecka fotografka, specjalizująca się w fotografii krajobrazu oraz pracach abstrakcyjnych, której szczególnym celem jest tworzenie obrazów wywołujących reakcję emocjonalną. Jej zdjęcia były nagradzane w najważniejszych międzynarodowych konkursach, m.in. Wildlife Photographer of the Year i International Photography Awards, i są regularnie prezentowane na wystawach w muzeach i galeriach Europy.

W przerwach będzie można przetestować sprzęt fotograficzny firmy Sony, która od wielu lat jest mecenasem festiwalu. Zwieńczeniem imprezy będzie spotkanie z ambasadorem tej marki – Markiem Arcimowiczem, który z zawodu jest fotografem, dziennikarzem i projektantem, związanym z magazynem  NATIONAL GEOGRAPHIC Polska od początku jego istnienia. Jest on również pomysłodawcą, założycielem i gospodarzem festiwalu FotoCamp w Karkonoszach, nazywanego „fotograficznym Woodstock'iem".

Warto dokładnie przejrzeć program festiwalu i zarezerwować sobie czas na tę wyjątkową, artystyczną ucztę. Późnojesienna, mroczna aura dodatkowo sprzyja zanurzeniu się w wirtualny świat dzikiej przyrody.

Na stoisku festiwalowym będzie również możliwość zakupu obu ostatnich numerów SALAMANDRY i przedłużenia lub zamówienia prenumeraty, do czego nieustająco zachęcamy.

Wraz z organizatorami (Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddział w Toruniu oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) zapraszamy do Torunia!

Magazyn Przyrodniczy Salamandra patronuje Sztuce Natury już po raz dwunasty.

Więcej informacji na stronie sztukanatury.pl oraz na profilu Sztuka Natury na Facebooku.

Zapraszamy na Wizje Natury 2022 – XVIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej!


W weekend 19–20 listopada br. czeka nas spora dawka emocji podczas kolejnej, tym razem już całkiem pełnoletniej, bo 18. edycji Festiwalu, łączącego miłośników przyrody i fotografii przyrodniczej. Podobnie jak rok temu, odbędzie się on w wersji hybrydowej (stacjonarnej i online). Podczas dwóch dni festiwalowych zaproszeni goście zaprezentują swoje dokonania, dzieląc się doświadczeniem i zdradzając tajniki swojego warsztatu. Będzie to również doskonała okazja do odbycia wirtualnej podróży nie tylko w najdalsze, lecz także te zupełnie bliskie zakątki świata.

Wizje Natury to festiwal o randze międzynarodowej, od samego początku organizowany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody i Kampinoski Park Narodowy. W tym roku grono organizatorów zasilili: Gmina Izabelin i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w nowym miejscu – w Centrum Kultury Izabelin.

Oprócz zaproszonych gości, swoje dokonania zaprezentuje również jeden z 13. Okręgów ZPFP. Wystąpieniu będzie towarzyszył wernisaż najlepszych zdjęć jego członkiń i członków. Nie zabraknie także emocjonujących zmagań konkursowych, takich jak: rozstrzygnięcie Konkursu Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2022”, konkursu Fotograf Roku 2022 ZPFP oraz otwartego konkursu fotograficznego pt. „Dzikie, piękne, polskie” edycja 2022. Jak co roku organizatorzy poprowadzą także kwestę na rzecz Stowarzyszenia Wolontariuszy Kundellos, niosącego pomoc bezdomnym zwierzętom.

Z myślą o uczestnikach stacjonarnych Festiwalu przygotowano strefę wystawców, gdzie będzie można skorzystać z fachowych rad konsultantów, zapoznać się z najnowszymi ofertami drukarń oraz firm produkujących sprzęt fotograficzny, akcesoria dla fotografów, ubrania maskujące, plecaki. Będzie można również nabyć rozmaite gadżety i literaturę przyrodniczą. Nie zabraknie również stoiska Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, na którym będzie można odnowić prenumeratę, a także zaopatrzyć się w najnowsze i archiwalne numery.

Więcej informacji na temat zaproszonych gości, a także szczegółowy program Festiwalu oraz informacje na temat dotychczasowych edycji, dostępne są na oficjalnej stronie, fanpejdżu, a także na kanale YouTube Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje Wizjom Natury od 2009 roku.

Termin: 19–20 listopada 2022 r., start o godzinie 10:00
Miejsce: Centrum Kultury Izabelin, przy ul. Jana Matejki 21, Izabelin C

Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego

21–25 września 2022 roku w Łodzi odbędzie się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego – największego w Polsce przeglądu filmów poświęconych przyrodzie i ekologii. Jej hasłem przewodnim jest „Odbudowa Ekosystemów”, aby zaakcentować istotną i pilną konieczność ochrony i restytucji naturalnych ekosystemów naszej planety – dla pomyślnego rozwoju życia na Ziemi. Tym samym Festiwal włączy się aktywnie w promowanie działań podejmowanych na całym świecie w ramach ogłoszonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na lata 2021–2030 „Dekady Odbudowy Ekosystemów” (The UN Decade on Ecosystem Restoration).

Podstawowym celem MFFP im. Włodzimierza Puchalskiego, realizowanym skutecznie od wielu lat, jest nie tylko prezentacja wartościowych artystyczne i merytorycznie przyrodniczych obrazów filmowych, ale także promowanie polskiej i zagranicznej sztuki filmowej oraz szerzenie wiedzy o przyrodzie i ekologii. Cele Festiwalu są zatem jednocześnie poznawcze, edukacyjne i artystyczne. 

Tematyka ochrony przed degradacją oraz restytucji ekosystemów jest tak szeroka i wieloaspektowa, że praktycznie każdy wartościowy film zgłoszony do konkursu festiwalowego będzie mógł stać się istotnym głosem w globalnej dyskusji o tym problemie i impulsem do podjęcia konkretnych działań zaradczych. Poza promowaniem misyjnego przesłania ekologicznego, najważniejszymi wydarzeniami festiwalowymi są konkursy filmowe: Konkurs Główny – przeznaczony dla profesjonalnych twórców filmów przyrodniczych z całego świata oraz Młodzieżowy Konkurs Filmu Przyrodniczego – przeznaczony dla młodych filmowców-amatorów w wieku szkolnym. Projekcje konkursowe oraz filmowe pokazy specjalne są planowane w łódzkim kinie „SZPULKA” Łódzkiego Domu Kultury oraz w kinie „KINEMATOGRAF” przy Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wzorem lat ubiegłych planowane są także pofestiwalowe projekcje nagrodzonych i wyróżnionych filmów (podsumowujące wyniki obu konkursów) w wybranym kinie.

Wydarzeniami towarzyszącymi Festiwalowi, będą wystawy fotografii przyrodniczej. WFO planuje dodatkowo także organizację wydarzeń w Studiu festiwalowym – rozmowy z twórcami w wersji stacjonarnej oraz transmitowane w Internecie. Odbiorcami oraz uczestnikami Festiwalu są realizatorzy filmowi, studenci szkół filmowych i innych uczelni, fotograficy przyrody, specjaliści w dziedzinie ochrony środowiska, mieszkańcy miasta Łodzi i goście z całej Polski.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Magazyn Przyrodniczy Salamandra patronuje MFFP już po raz czwarty.

Więcej informacji na stronie festiwalpuchalskiego.pl/oraz na profilu MFFP na Facebooku.

Dziki Poradnik Przetrwania - mega porcja wiedzy o zwierzętach

W naszym bezpiecznym, uporządkowanym życiu rzadko myślimy o nieszczęśnikach z drugiego końca łańcucha pokarmowego. A w przyrodzie nie ma zmiłuj – jeśli jesteś mały, musisz kombinować, inaczej cię zjedzą. Mnogość strategii, trików i chytrych forteli jest powalająca, a kreatywność zwierząt w wymyślaniu sposobów na przetrwanie – wprawia w osłupienie. 

Przygotuj swoją szczękę na powolne opadanie, bo to NIE jest zwykły zbiór ciekawostek o zwierzętach. To opowieść o przebiegłych geniuszach, bezczelnych oszustach, a także o tych, którzy bronią się… klejem, kupą i włosami. Niektóre strategie – przywdzianie solidnej zbroi, zaopatrzenie się w groźną broń czy zatrudnienie agencji ochroniarskiej – od razu brzmią sensownie. Okazuje się jednak, że używanie własnej głowy zamiast drzwi do domu, udawanie czyjejś stopy, pupy czy języka albo namalowanie sobie oczu na plecach tak samo dobrze chroni przed drapieżnikami. Na każdego wroga jest sposób, a pomysłowość natury nie ma granic – w myśl zasady, że jeśli coś jest głupie, ale działa, to wcale nie jest głupie.

Autorka Agnieszka Graclik, znana jako pani z pszyry, to zoolożka, edukatorka, popularyzatorka nauki. Pasjami kolekcjonuje ciekawostki biologiczne, żyjąc w nieustannym zdumieniu nad niezwykłością świata przyrody. O stworzeniach wszelkiej maści opowiada z niekłamanym zachwytem i entuzjazmem, który szybko udziela się czytelnikowi. Z zamiłowania edukuje przyrodniczo zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z lekkością i humorem oswaja tematy budzące wstręt i niepokój – pomaga pokochać mrówkę, zrozumieć świerszcza, a nawet zaakceptować pająka. Od lat współpracuje także z Redakcją Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, do którego pisze ciekawe artykuły. 

Książka jest bogato ilustrowana, specjalnie do niej zostały też stworzone zabawne rysunki, których autorką jest Joanna Czarnecka. Wszystko to razem sprawia, że Dziki Poradnik Przetrwania jest bardzo przyjazny w odbiorze. I choć przeznaczony głównie dla starszych dzieci, niejednego dorosłego zaskoczy i zafascynuje. Ogrom wiedzy i spora dawka humoru w niemałej pigułce - to przepis na sukces. Obok tej książki po prostu nie można przejść obojętnie. Z przyjemnością objęliśmy ją swoim patronatem i polecamy gorąco!

Dane szczegółowe: Wydawnictwo Wilga, oprawa twarda, 304 strony.

Premiera 8 sierpnia 2022 r.

XXI ZLOT OBYWATELI RZECZPOSPOLITEJ PTASIEJ

Zapraszamy na doroczny Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej, który po wielu zawirowaniach związanych z obostrzeniami okołopandemicznymi wraca na swoje tory i odbędzie się tradycyjnie w przedostatnią sobotę kwietnia w Słońsku. Jest to również dobry pretekst, aby odwiedzić nasz najmłodszy (choć już wiekowy…) Park Narodowy „Ujście Warty” w szczycie ptasiego sezonu.

Organizatorzy, czyli Towarzystwo Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus”, jak zwykle zapewniają w tym dniu wiele atrakcji. Jest to też doskonała okazja, aby zostać pełnoprawnym obywatelem ptasiej republiki i otrzymać paszport ze specjalnie przygotowaną na tę okazję pieczątką przedstawiającą wybranego skrzydlatego mieszkańca Rzeczpospolitej Ptasiej. W tym roku jest nim niezwykle tajemniczy mieszkaniec szuwarów – bąk.

Uczestnicy Zlotu wzorem lat ubiegłych będą mogli wziąć udział w wycieczkach ornitologicznych, autorskich prezentacjach zaproszonych gości czy warsztatach plastycznych. Stałym punktem programu jest nadanie honorowego obywatelstwa RP, mianowanie Ambasadora oraz wybory Ptaka Roku. W przerwach można zapoznać się z bogatą ofertą twórczą i wydawniczą dotyczącą ptaków i nie tylko.

Udział w imprezie jest odpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wiejskiej, w której odbywają się prezentacje, obowiązują zapisy.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis Viribus” oraz na fejsbukowym fanpejdżu organizatorów.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje tej cyklicznej imprezie już po raz dwunasty.

SZTUKA NATURY 2021 – festiwal łączący ludzi z pasją

Już od piątku, przez cały weekend (35 grudnia br.) Toruń stanie się, jak co roku o tej porze, stolicą pasjonatów fotografii i filmu przyrodniczego z całej Polski. XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” otwiera bowiem swoje podwoje. Pokazy zdjęć, filmów, wystawy, prelekcje, konkursy, spotkania, rozmowy – na wszystkie te atrakcje przewidziane w ciągu trzech najbliższych dni w wielu różnych miejscach grodu Kopernika wstęp jest wolny. Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje temu wydarzeniu już po raz jedenasty.

Uroczyste otwarcie Festiwalu tradycyjnie już odbędzie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursów fotograficznego oraz pokazów multimedialnych, które są nieodłączną częścią tego wydarzenia. Zostanie również wręczona nagroda specjalna za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego Romanowi Dębskiemu, którego dorobek filmowy zostanie zaprezentowany  podczas dalszej części wieczoru. Przewidziano również spotkanie z autorem.

Podczas festiwalowych dni będzie można uczestniczyć także w wernisażach aż czterech wystaw fotograficznych, w tym dwóch w Dworze Artusa w wieczór otwarcia Festiwalu. Jedną z nich będzie wystawa pokonkursowa.

Kolejne dwa dni to autorskie prezentacje zaproszonych gości, którzy przedstawią swój bogaty dorobek zdjęciowy, filmowy, a nawet dźwiękowy na scenie sali Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. W przerwach będzie można przetestować sprzęt fotograficzny firmy Sony, która jest sponsorem głównym imprezy. Zwieńczeniem Festiwalu będzie spotkanie z ambasadorem tej marki – gościem specjalnym Andreas’em Hembem. Ze względów sanitarnych odbędzie się ono w trybie online.

Warto dokładnie przejrzeć szczegółowy program Festiwalu i zarezerwować sobie czas na tę wyjątkową, przyrodniczo-artystyczną ucztę w ten późnojesienny, raczej ponury czas.

Na stoisku festiwalowym będzie również możliwość zakupu obu tegorocznych numerów SALAMANDRY.

Wraz z organizatorami (Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych, Oddział w Toruniu oraz Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) zapraszamy serdecznie do Torunia!

Zapraszamy na XVII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury!

Wizje Natury to doroczne święto fotografii przyrodniczej z udziałem wybitnych fotografów z Polski i zagranicy, które co roku przyciąga uwagę setek widzów. Podczas dwóch dni festiwalowych zaproszeni goście zaprezentują swoje dokonania, dzieląc się doświadczeniem i własnymi przeżyciami związanymi z niełatwą sztuką dokumentowania świata przyrody za pomocą aparatu fotograficznego.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie się różniła od poprzednich (również ubiegłorocznej, która ze względu na ograniczenia związane z pandemią przeprowadzona została w formule online). Organizatorzy proponują dwie formy udziału w tym wydarzeniu – tradycyjną w siedzibie KPN w Izabelinie, ale w reżimie sanitarnym i z ograniczonym udziałem publiczności, oraz wirtualną, czyli możliwość oglądania Festiwalu podczas transmisji internetowej. W tym ostatnim wypadku każdy dzień ma przypisany odrębny adres, pod którym można śledzić na żywo wydarzenia festiwalowe:

- adres transmisji pierwszego dnia Festiwalu na YouTube w sobotę 20.11:
https://www.youtube.com/watch?v=-AeBnpUQhQU
- adres transmisji drugiego dnia Festiwalu na YouTube w niedzielę 21.11:
https://www.youtube.com/watch?v=ehkxIeAETfs

W bogatym programie imprezy nie zabraknie stałych jego punktów związanych z rozstrzygnięciem konkursów fotograficznych i pokazów multimedialnych, a także wystawy, na której w tym roku z okazji jubileuszu Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentowano dorobek członków Stowarzyszenia na przestrzeni 25 lat.

Z myślą o uczestnikach stacjonarnych Festiwalu przygotowano strefę wystawców. Nie zabraknie również stoiska Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, na którym będzie można wykupić prenumeratę, a także zaopatrzyć się w najnowszy, jubileuszowy numer.

Więcej informacji na temat zaproszonych gości, a także szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie organizatorów: https://zpfp.pl/2093-wizje-natury-2021-notka-medialna, a także na fanpejdżu ZPFP: https://www.facebook.com/events/302322835043545?ref=newsfeed>

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje Wizjom Natury od 2009 roku.

Termin: 20–21 listopada 2021 r., start o godzinie 10:00
Miejsce:
Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą
Youtube

POLECAMY PORADNIK MŁODYCH RATOWNIKÓW ZIEMI

Ziemia boryka się z coraz poważniejszymi problemami, które serwuje jej ludzkość, dlatego niezmiernie ważne jest, aby już od najmłodszych lat wiedzieć, jak się zachować i co robić, aby jak najmniej szkodzić środowisku, znać zależności i zjawiska istniejące w przyrodzie, być świadomym zachodzących zmian klimatycznych i ich wpływu na otaczający nas świat.

Wydawnictwo naukowe PWN wyszło naprzeciw tym potrzebom i wydało kompendium wiedzy przeznaczone dla młodych czytelników w formie książki obrazkowej autorstwa Tomasza Samojlika. Zebrano w nim i przedstawiono w sposób kompleksowy zagadnienia związane z biologią, ekologią, ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi i wpływem człowieka na biosferę.

Główną ideą książki jest przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata ekologii już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Publikacja jest przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i wspólnego czytania i zabawy z rodzicami. Objaśnia trudną terminologię w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Ukazuje to, co już wiemy o funkcjonowaniu życia, a także to, czego dowiedzieliśmy się o pozytywnym i negatywnym aspektach obecności naszego gatunku na Ziemi na bazie rysunków, schematów, sekwencji komiksowych i infografik dostosowanych do odbiorcy w wieku szkolnym.

Jej autor znany jest młodym czytelnikom przede wszystkim jako twórca komiksów edukacyjnych, w których popularyzuje naukę i wiedzę o przyrodzie. Bohaterami dwóch najpopularniejszych uczynił największego i najmniejszego ssaka w Polsce – żubra i ryjówkę. Książkowej serii przygód żubra Pompika również patronował Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA.

Więcej informacji: ksiegarnia.pwn.pl

 

Wybór numeru

Aktualny numer: 1/2023