Przyroda i młodzi pasjonaci razem na podium

Bardzo słoneczna, wiosenna, pozytywnie nastrajająca pogoda umilała 6 kwietnia uczestnikom (ok. 70) etapu wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ssaki Polski” zmaganie się z przygotowanymi przez PTOP „Salamandra” pytaniami. Po raz kolejny gościny udzielił nam Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha w Poznaniu, za co nieustająco serdecznie dziękujemy.

Jak zwykle – uczniowie najpierw odpowiadali na pytania testowe. „W której części Polski nie spotkamy żubra na wolności?”, „Jak nazywamy samicę łosia?”, „Czym głównie odżywia się borsuk?”, „Który z nietoperzy odbywa często gody w wyższych partiach wysokich budynków?”, „Kiedy linieje foka szara?” – to tylko niektóre z mammologicznych zagadnień, o które pytaliśmy.

Z uwagi na tę samą liczbę punktów (17) uzyskanych przez następujących uczniów: Martyna Janiszewska, Oliwier Stróżyński, Antoni Mrowiński, Mateusz Frąckowiak, trzeba było przeprowadzić dogrywkę, w której oprócz klasycznych pytań testowych pojawiło się niełatwe pytanie praktyczne. Trzeba było rozpoznać na zdjęciu... mroczka posrebrzanego (brawa dla Martyny! :).

Ostatecznie do finału zakwalifikowano następujące osoby:

Wiktoria Rabiega (liczba pkt. uzyskanych w teście - 24, czyli maksymalna!), Gimnazjum nr 4 w Lesznie
Jaromir Nagły (21), Szkoła Podstawowa nr 1 w Lesznie
Aleksandra Stępień (20), Gimnazjum nr 58 w Poznaniu
Marcelina Wawrzyniak (18), ZSP nr 3 w Pleszewie
Mateusz Pawlik (18), Szkoła Podstawowa w Trzcinicy
Agata Dzioba (18), Szkoła Podstawowa w Sławianowie
Aleksander Wruk (18), Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu
Martyna Janiszewska (17), Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu
Oliwier Stróżyński (17), Szkoła Podstawowa nr 5 w Luboniu
Antoni Mrowiński (17), Szkoła Podstawowa nr 19 w Poznaniu

Finaliści bez mała perfekcyjnie (co nas niesamowicie cieszy) rozpoznali na zdjęciu mopka, po głosie – sarnę, po opisie – ryjówkę średnią. Poza tym – doskonale wiedzieli, że bobry nie zasypiają na zimę, są aktywne głównie w nocy oraz żyją w grupach rodzinnych, a gatunkiem nietoperza, który poluje zazwyczaj nad wodami jest nocek rudy. Z uwagi na wyrównany poziom wiedzy nie obyło się bez dogrywki, którą przeprowadzono pomiędzy uczniami: Jaromir Nagły, Aleksandra Stępień, Marcelina Wawrzyniak, Agata Dzioba. Na podstawie liczby punktów uzyskanych w finale i dogrywce zakwalifikowano do ścisłego finału następujące osoby: Wiktoria Rabiega, Aleksander Wruk, Jaromir Nagły.

W ścisłym finale trzeba było rozpoznać na zdjęciu nietoperza (borowiec), na podstawie głosu – jelenia, a po opisie – mysz zielną. Ponadto należało przyporządkować gatunki zwierząt do rysunków tropów i wykazać się wiedzą z biologii niedźwiedzia. Różnice w punktacji uczestników ścisłego finału były niewielkie. Uzyskali poniżej przedstawioną punktację, a tym samym – zajęli następujące miejsca w konkursie:

I miejsce
Jaromir Nagły (8 pkt.) (na zdjęciu poniżej pierwszy od lewej)

II miejsce
Wiktoria Rabiega (7 pkt.) (zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu)

III miejsce
Aleksander Wruk (6 pkt.)

laureaci 1 male

Fot. Ola Lange

Gratulujemy serdecznie laureatom i ich nauczycielom! :)
I niezmiennie stoimy na stanowisku, że dodatkowym (a może głównym...?) zwycięzcą w tym konkursie (a w zasadzie - zwyciężczynią) jest przyroda.

 

nagroda

Fot. Ola Lange

Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” dziękuje osobom oraz instytucjom, które wsparły organizację Konkursu:
- wolontariuszom;
- Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu (gospodarzowi etapu wojewódzkiego): Dyrektorowi – Panu Markowi Kordusowi, nauczycielce – Pani Annie Kwaśniak, Pani Joannie Gorzejewskiej oraz Panu Piotrowi Szymkowiakowi;
- Tomaszowi Skorupce i Marcie Kepel za udostępnienie zdjęć, Tomaszowi Ogrodowczykowi za udostępnienie nagrań;
- partnerowi Konkursu;
- pozostałym firmom wspierającym.

Ewa Olejnik

 


 

 

Partner: Fundacja Veolia Polska
RGB VEOLIA FUNDACJA 10CM


Pozostałe firmy wspierające:


KS dawne Kampanie male

 

3 lions-logo male

logo-multico male

beauty dent

DMSales

florimeble logo male

logo 1 stili male

meblujemy-logo male

rozalin-logo male

tworus-logo male

zdrovita-logo male

zdrowy-sen-logo