Warsztaty o nietoperzach dla Straży Miejskiej

Jednym z zadań Ekopatrolu poznańskiej Straży Miejskiej jest podejmowanie interwencji w przypadkach znalezienia zabłąkanych czy rannych nietoperzy. Dziś (23.11.2018) specjaliści z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” przeprowadzili dla nich warsztaty dotyczące metod postępowania w różnych sytuacjach, z którymi mogą się spotkać, dotyczących tych zwierząt.

szkolenie Tesco1

Poznańscy strażnicy z Ekopatrolu mają w swojej pracy do czynienia z bardzo różnymi zwierzętami. Od rodzimych ptaków, ssaków, a nawet płazów i gadów, po gatunki egzotyczne. W okresie jesiennym i wiosennym szczególnie wiele interwencji dotyczy nietoperzy. Niektóre wlatują omyłkowo do mieszkań czy innych pomieszczeń (np. biur, szpitali, sklepów), inne są znajdywane na ulicy czy trawniku – gdzie trafiły np. w wyniku zaatakowania przez srokę lub kota. Zwierzęta takie są przez strażników chwytane i wypuszczane w bezpiecznych miejscach lub przekazywane do PTOP „Salamandra” w celu udzielenia pomocy.

szkolenie Tesco2 Na początku szkolenia funkcjonariusze Ekopatrolu poszerzyli swoją ogólną wiedzę o nietoperzach. Dzięki temu będą mogli udzielać dokładniejszych informacji i wyjaśnień mieszkańcom Poznania podczas interwencji. Na szczęście już mało kto wierzy w to, że nietoperze wplątują się we włosy czy przynoszą pecha. Ale warto wiedzieć czym się żywią, dlaczego czasami wpadają do mieszkań i co najlepiej zrobić, gdy taki przypadek się powtórzy. Strażnicy zapoznali się także z najlepszymi sposobami działania w różnych sytuacjach, z którymi mogą mieć do czynienia, a na końcu odbyli praktyczne ćwiczenia z poszukiwania nietoperzy w pomieszczeniach oraz ich bezpiecznego chwytania. Jako pomoc edukacyjną wykorzystano zarówno modele nietoperzy naturalnej wielkości, które „pochowały” się w typowych dla tych zwierząt miejscach, jak i żywe nietoperze, które aktualnie są przetrzymywane przez Towarzystwo w celu rehabilitacji.

Warsztaty zostały zorganizowane dzięki wsparciu z programu „Decydujesz-pomagamy”. Fundacja Tesco przekazuje w nim mikrogranty inicjatywom, na które zagłosowało najwięcej klientów sklepów tej sieci w danym rejonie. Na różnorodne działania PTOP „Salamandra” dotyczące pomocy zwierzętami w mieście zagłosowało ponad 28,5 tysięcy mieszkańców północnego Poznania i sąsiednich miejscowości - dziękujemny!


Tesco-dp