W Pradze wszystko o nietoperzach

altW stolicy Republiki Czeskiej rozpoczęła się wczoraj 15 Międzynarodowa Konferencja dot. Badań Nietoperzy. Przybyło na nią prawie 500 badaczy tych latających ssaków z całego świata. Wśród nich jest 5 członków „Salamandry”.

Konferencje te organizowane są co 3 lata. Poprzednia miała miejsca w Meksyku, a jeszcze wcześniejsza 6 lat temu w Polsce, w Mikołajkach („Salamandra” była wówczas jej współorganizatorem). Jest to wyjątkowa okazja, by podsumować aktualny stan wiedzy na temat tej tajemniczej grupy zwierząt i zapoznać się z najnowszymi odkryciami i teoriami.

Uczestnicy Konferencji stają przed nie lada dylematem. Aby umożliwić prezentację wszystkich z ponad 300 zgłoszonych wystąpień, obrady trwają od 8:30 rano często do 21wieczór, przez większość czasu równocześnie w 5 salach, na równoległych sesjach tematycznych. Każdy więc musi wybierać tematy szczególnie dla siebie interesujące, biegając z sali do sali. Jednak przed ten tydzień, podczas którego trwa Konferencja, można nauczyć się więcej niż przez rok starannego śledzenia literatury fachowej. Jest to także okazja, by przedyskutować swoje pomysły, wyniki czy wątpliwości z najlepszymi specjalistami z całego świata. Można także zapoznać się z nowinkami technicznymi dot. badań nietoperzy, gdyż na konferencję przyjeżdżają ze swoimi stoiskami wszyscy liczący się producenci i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu chiropterologicznego.

Poza specjalistami z „Salamandry”, którzy przedstawią 3 prezentacje, w obradach uczestniczy także 9 innych badaczy z Polski, którzy przygotowali kolejne 3 wystąpienia.

Podczas wykładu inaugurującego Konferencję podsumowano aktualny stan poznania nietoperzy na świecie. Do tej pory opisano 1232 gatunki tych zwierząt, co stanowi około 21% wszystkich znanych gatunków ssaków. Przypuszcza się, że jeszcze co najmniej kilkaset dalszych czeka na odkrycie. Przy obecnym tempie degradacji środowiska, niestety zapewne część z nich wymrze, zanim zdołamy je poznać.

Andrzej Kepel