Zaproszenie na Szlak Podkowca

Dzięki akcji Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” wszyscy miłośnicy nietoperzy będą mogli połączyć pasję oglądania zwierząt z praktyczną pomocą w ich ochronie, poprzez zbieranie cennych informacji.

Podkowiec mały to jeden z najbardziej zagrożonych nietoperzy w Europie. W Polsce występuje jedynie na południu kraju, na terenach górskich i wyżynnych. Jest to nietoperz, którego tryb życia jest silnie związany z człowiekiem. Latem tworzy kolonie na strychach. Najczęściej można go spotkać na obszernych poddaszach starych kościołów i cerkwi, niekiedy również szkół, dworów i innych budynków. Zapewne ma zamiłowanie do piękna, gdyż bardzo często są to cenne zabytki architektoniczne.

Badaczom nietoperzy od dawna chodziła po głowie myśl, aby większa grupa miłośników przyrody mogła poznać, polubić, a potem zaangażować się w ochronę tego sympatycznego ssaka. I tak narodził się pomysł na akcję „Szlakiem Podkowca”. Będzie ona polegać liczeniu wylatujących z kolonii podkowców na „przystankach szlaku” (oczywiście w sposób nieszkodliwy dla tych zwierząt). Wyniki liczeń będą gromadzone i udostępniane poprzez interaktywną stronę internetową. Po policzeniu nietoperzy na wszystkich „przystankach”, uczestnicy zostaną wpisani na elitarną listę, a organizacje przyrodnicze, dzięki zgromadzonym danym, dowiedzą się więcej na temat stanu populacji tych nietoperzy i potrzeb ich ochrony.

Akcja rozpocznie się wiosną 2011 roku. Więcej informacji na: www.szlakiempodkowca.pl. Jeśli popieracie tę inicjatywę, proszę zamieście baner akcji na Waszej stronie internetowej. Podkowce będą Wam wdzięczne.

Akcja „Szlakiem Podkowca” , jest częścią projektu „Ochrona podkowca małego w Polsce” finansowanego przez z Unię Europejską i NFOŚiGW.

Jolanta Węgiel
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.