Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

XIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2017

Fascynujące opowieści, emocjonujące zmagania konkursowe, a przede wszystkim najpiękniejsze zdjęcia przyrody z najdalszych i tych zupełnie bliskich zakątków kraju i świata, już niebawem, bo 18–19 listopada podczas 13. (na pewno nie pechowej) edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”. Wraz z organizatorami – Związkiem Polskich Fotografów Przyrody oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym – zapraszamy na to doroczne święto miłośników świata przyrody uchwyconego w kadrze. SALAMANDRA już po raz dziewiąty patronuje temu wydarzeniu.

Udział w tegorocznym Festiwalu zapowiedziało grono znanych fotografów przyrody. Wśród prelegentów będą goście z Polski oraz z zagranicy.

Jose B. Ruiz (Hiszpania) – prezes Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej (IFWP). Fotograf, pisarz i filmowiec specjalizujący się w ochronie przyrody, a przy tym nauczyciel fotografii przyrodniczej. Przedstawi wpływ sztuki klasycznej na sztukę fotografii i opowie o tym, jak zwiększyć odziaływanie naszych fotografii na odbiorców. Jose jest autorem 16 książek o fotografii, wiele z nich stało się bestselerami w jego ojczystej Hiszpanii.

Erik Baláž (Słowacja) – znany z zaangażowania w edukację i ochronę dzikich Karpat Wschodnich, wędrował przez trzy lata wzdłuż i wszerz przez góry i lasy tych gór – region obejmujący tereny Słowacji, Polski i Ukrainy. Naukowiec, obrońca przyrody, a przede wszystkim filmowiec. Tym razem zabierze nas w podróż po najdzikszych zakątkach Tatr. Jego dokument o niedźwiedziach „Strażnik Dzikiej Przyrody” walnie przyczynił się do objęcia ochroną tatrzańskich dolin, będących ich schronieniem. Erik jest autorem kilku filmów o Karpatach Wschodnich, najbardziej popularnym z nich są „Wilcze Góry”.

Na Festiwalu nie zabraknie krajowych wybitnych twórców fotografii przyrodniczej, przedstawią oni szeroki wachlarz propozycji do obejrzenia godnych uwagi.

Katarzyna Gubrynowicz – fotograf przyrody, artysta grafik, prezes ZPFP w latach 2013–2016. Ze znaną nam wrażliwością na piękno przyrody zabierze nas w fotograficzną wędrówkę po Islandii – wyspie wody, ognia i lodu, pełnej naturalnych kontrastów i niezwykłego krajobrazu.  Kasia od wielu lat redaguje blog o przyrodzie Polski i Europy (starsze wpisy na blogu Szkicowniczek), pisze o sobie - Fascynacja pięknem oraz radość z przebywania w świecie przyrody wypędza mnie z miasta w poszukiwaniu ciekawych kadrów, motywów, światła.

Piotr Chara - znany fotograf ptaków i specjalista w ochronie przyrody. Laureat wielu konkursów fotograficznych, wykładowca w projekcie „Akademia Nikona“, autor kilkunastu publikacji o Dolinie Odry i Warty – tym razem opowie o fascynacji rybitwami, która zaczęła się jako przygoda estetyczna, a zmieniła go z czasem w opiekuna i rzecznika ich dramatycznej (najczęściej) sytuacji. 

Na festiwalu zaprezentuje się młode pokolenie fotografów przyrody w osobach Mikołaja Arndta oraz Tymoteusza Podwyszyńskiego. Uzdolnieni fotografowie przyrody pokażą nam kilka zróżnicowanych środowisk naturalnych w ich rodzinnych regionach kraju – Wielkopolsce i Małopolsce: wielkopolskie bagna i rozlewiska oraz małopolskie puszcze i górskie rzeki. W prezentacjach autorów pojawi się wielu przedstawicieli polskiej awifauny w tym żuraw, szczudłak, sieweczka rzeczna i puszczyk uralski.

Ryszard Sąsiadek – znany i lubiany fotograf z Okręgu Łódzkiego ZPFP o wielkim doświadczeniu i pasji w fotografowaniu przyrody podejmie próbę jej zaszczepienia publiczności festiwalowej. Opowie o swoich zmaganiach i przeżytych pięknych chwilach, jakich doświadczył fotografując przyrodę w dolinach rzek, nad jeziorami i w górach.

Jerzy Grzesiak z zespołem redakcyjnym zachęci nas do udziału w kampanii wydawniczej najnowszego Albumu fotograficznego opartego na dorobku Związku Polskich Fotografów Przyrody. Będzie to album jedyny i niezwykły o przyrodzie naszego kraju. Jak piszą Redaktorzy – Naszą ambicją jest, by było to wydawnictwo wyjątkowe, które nie tylko odda hołd temu, co w Polsce dzikie i piękne, ale będzie artystyczną ucztą dla oka i popisem fotograficznego kunsztu. Bo przecież fotografia to przede wszystkim sztuka i to do niej będzie nawiązywał Album.

Nie zabraknie też prezentacji jednego z 12 okręgów ZPFP – tym razem położonego w południowo-zachodniej Polsce Okręgu Dolnośląskiego ZPFP. Okręg z wielkimi tradycjami i… ambicjami, utalentowanymi fotografami przyrody, który specjalnie na tę okazję przygotowuje wystawę fotograficzną prezentującą jego osiągniecia i dorobek. Z prezentacją dorobku tego okręgu będzie również związany indywidualny pokaz Kazimierza i Idalii Laskowicz o urokach przyrodniczych Stawów Milickich.

Zwieńczeniem prezentacji i pokazów tegorocznego Festiwalu będą finały dwóch konkursów organizowanych przez ZPFP – otwartego międzynarodowego konkursu pokazów multimedialnych „Wizje Natury 2017” oraz etapu krajowego konkursu fotografii przyrodniczej dla członków stowarzyszenia ZPFP Fotograf Roku 2017.

Z myślą o widzach przygotowana została także specjalna strefa, gdzie będą oni mogli zapoznać się z bogatą ofertą przygotowaną przez firmy 

sponsorskie i partnerskie festiwalu, jak również wydawnictwa związane z fotografią i przyrodą w tym: Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA. Będzie też prowadzona akcja dobroczynna na rzecz bezdomnych zwierząt.

Serdecznie zapraszamy miłośników fotografii przyrodniczej! – Festiwal Wizje Natury jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych przyrodą, fotografią przyrodniczą, a także tych z nas, którzy chcieliby poznać osoby, dla których fotografia przyrodnicza jest życiową pasją. 

Wstęp na dwudniowy Festiwal jest bezpłatny.

Festiwal odbywa się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego przy ulicy Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą. Serdecznie zapraszamy!

Więcej (m.in. dokładny program festiwalu) na stronie organizatorów.

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023