Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

SZTUKA NATURY ON-LINE

Późna jesień to czas festiwali fotograficznych, na które przez cały rok z utęsknieniem czekają miłośnicy przyrody i najpiękniejszych obrazów natury (również tej nieożywionej). W tym roku, ze względu na pandemię, spotkania z twórcami i gośćmi festiwalowymi musiały się przenieść do świata wirtualnego, ale dzięki temu możliwość uczestnictwa w tych wydarzeniach nie jest w żaden sposób ograniczona. Również tegoroczny, XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą SZTUKA NATURY ze względów bezpieczeństwa został w całości przeniesiony do sieci. Jak co roku składają się na niego warsztaty, wystawy, pokazy konkursowe oraz prelekcje zaproszonych gości. Program jest bardzo bogaty. Trzy dni festiwalowe niewątpliwie dostarczą wielu wrażeń i wzruszeń wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje SZTUCE NATURY już po raz dziewiąty.

Festiwal rozpoczął się w piątkowe popołudnie, 4 grudnia, wręczeniem Nagrody Specjalnej Organizatorów Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” za znaczący wkład w rozwój polskiej fotografii i filmu przyrodniczego panu Włodzimierzowi Łapińskiemu, polskiemu artyście fotografowi i publicyście, autorowi i współautorowi albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej. W dalszej części rozstrzygnięto konkurs fotograficzny oraz pokazów multimedialnych i zaprezentowano aż trzy wystawy towarzyszące Festiwalowi. Gościem specjalnym wieczoru był Karol Wójcicki, który opowiadał o fotografii astronomicznej i wykorzystaniu w niej kosmicznej technologii Sony A7S.

W kolejnych dwóch dniach odbędą się spotkania autorskie oraz wystawy i projekcje filmowe. Na sobotnie przedpołudnie zaplanowany jest blok poświęcony wspomnieniu Tomasza Ogrodowczyka, znanego również czytelnikom SALAMANDRY autora zdjęć i artykułów, a także odświeżonych czterech albumów Włodzimierza Puchalskiego z tzw. Zielonej serii w formie bogato udźwiękowionych słuchowisk, które w ten sposób ocalił od zapomnienia. Festiwal zakończy się w niedzielę 6 grudnia wystąpieniem fotografa z Chorwacji - Petara Sabola Sharpeye, specjalizującego się w fotografii przyrodniczej, przede wszystkim w makrofotografii, która przyciąga widza, ukazując niewidoczny gołym okiem świat zwierząt. Jego fotografie obrazują i przywołują chwile z życia przyrody, które są trudne lub wręcz niemożliwe do zaobserwowania na co dzień.

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń związanych z Festiwalem w wersji on-line na stronie: www.facebook.com/FestiwalSztukaNatury, gdzie dostępny jest również szczegółowy program.

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023