Mateusz Damięcki w TVP 1 wciąż na tropie ginących gatunków.

W sobotę 19 marca o godz. 8:55 na antenie TVP1 zostanie wyemitowany kolejny premierowy odcinek serii dokumentalnej „Mapa ginącego świata”, której gospodarzem jest Mateusz Damięcki. Aktor wraz z ekipą telewizyjną odwiedzi Wietnam w poszukiwaniu zagrożonych wymarciem gatunków fauny i flory.

odc. 3 Wietnam Kopiowanie „Mapa ginącego świata” to 4-odcinkowy cykl, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat unikalnych gatunków fauny i flory, które zagrożone są wyginięciem, głównie na skutek niekontrolowanego ich pozyskiwania w celach komercyjnych.

Jutrzejszy odcinek skupiać się będzie na zagadnieniach związanych z Tradycyjną Medycyną Chińską (TCM). Temat jest niejako kontynuacją filmu realizowanego w Kenii, w którym poruszyliśmy problem kłusowania m.in. na nosorożce. Przekonanie, że sproszkowany róg nosorożca leczy nowotwory, to tylko jeden z wielu, absurdalnych z punktu widzenia Europejczyka zabobonów, powodujących poważne zagrożenie dla zachowania różnorodności biologicznej. W stolicy Wietnamu – Hanoi, Mateusz naocznie przekonał się, że słabo implementowane przepisy nie są w stanie zmienić wielowiekowej tradycji. Bez problemu w restauracjach można tam zamawiać potrawy z chronionych gatunków zwierząt, a na przedmieściach kupić kość słoniową czy róg nosorożca. Odwiedziliśmy także dzielnice, w której wciąż znajdują się niedźwiedzie farmy, czyli miejsca gdzie w ciasnych klatkach więzione są niedźwiedzie księżycowe, po to, by pozyskiwać z nich żółć, wykorzystywaną w TCM. Mimo obowiązującego w Wietnamie od 10 lat zakazu, handel żółcią trwa. Pokażemy także pracę organizacji Animals Asia, która ratuje zwierzęta z takich farm i stara się im zapewnić bezpieczną emeryturę. Mateusz odwiedził również Park Narodowy Cuc Phuong, w którym zlokalizowano centrum gdzie rehabilitowane są łuskowce, odebrane przemytnikom. Łuskowce to obecnie najczęściej przemycane ssaki na świecie. To także jedyne na świecie ssaki pokryte łuskami i to właśnie owe keratynowe łuski stały się ich przekleństwem. Wykorzystywane w TCM, są produktem niezwykle poszukiwanym na czarnym rynku.

Wyemitowane odcinki dostępne są online na stronie:

www.mapaginacegoswiata.tvp.pl

Radosław Niziołek