Sukces Wilekiej Brytanii jako przykład walki z nielegalnym handlem lekami wykonanymi z zagrożonych gatunków

Wielka Brytania zainicjowała, uznaną za sukces, międzynarodową akcję walki z nielegalnym handlem lekami, wykonywanymi z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.


Wkład w te działania miało wiele grup m.in. NWCU, Animal Health, Straż Graniczna UK, Policja Metropolitalna i policja angielska i szkocka, konfiskując duże ilości takich leków.


Podczas akcji "Operation Tram", która miała miejsce od 1 do 28 lutego, skontrolowano dużego hurtownika podejrzanego o nielegalny handel tradycyjnymi lekami. Co więcej, inspektorzy z Animal Health Wildlife, lokalna policja i członkowie NWCU skontrolowali 10 innych takich miejsc w Leeds, Londynie, Edenburgu, Glasgow i Aberdeen, co doprowadziło do skonfiskowania wielu produktów zawierających składniki z zagrożonych gatunków. Dalsze kroki zostaną podjęte gdy tylko zakończą się związane z tym dochodzenia.


Richard Crompotn z UK NWCU powiedział: „W czasach gdy coraz bardziej docenia się kulturową, historyczną i religijną wartość medycyny tradycyjnej, używanie leków wykonanych z zagrożonych gatunków nie będzie tolerowane ze względu na silny związek z ich wyginięciem.”


Wielka Brytania była jednym z 19 krajów z pięciu kontynentów biorących udział w globalnie połączonych działaniach przeciwko nielegalnemu handlowi. Na skalę światową, inicjatywa zakończyła się seriami aresztowań i konfiskatą nielegalnych produktów wartych około 9 milionów funtów. Nevin Hunter, członek Animal Health Wildlife uważa, że: „Powinno się uświadamiać społeczeństwo, że nie będzie tolerowany nielegalny handel produktami z zagrożonych gatunków i będą kontynuowane dalsze działania dążące do jego zaprzestania.” Charles Mackay, przewodniczący tej grupie, dodajeł: „Znaczące rezultaty osiągnięte przez te działania jasno ukazują skuteczność łączenia sił, w zwalczaniu nielegalnego handlu.”

 
Anna Grebieniow
Źródło: TRAFFIC


alt