Internet szkodzi irańskim salamandrom

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ze względu na handel internetowy, mało znana irańska salamandra stanie się pierwszym przykładem gatunku wymagającym rządowej ochrony. Salamandra Kaiser Spotted Newt uznawana jest za krytycznie zagrożoną – jej całkowita liczba to mniej niż 1.000 dorosłych sztuk. Proponuje się by płaz ten został wpisany na listę gatunków, którymi międzynarodowy handel jest zakazany.


W ostatnich latach, ze względu na duże zainteresowanie płazem przez kolekcjonerów, ich liczba zmalała o ponad 80 procent.  


W 2006,TRAFFIC wykazał 10 stron Internetowych handlujących tym gatunkiem. Jedna z firm z Ukrainy przyznała się do sprzedaży ponad 200 złapanych okazów w czasie jednego roku. „Internet sam w sobie nie jest zagrożeniem, jednakże daje kolejną drogę sprzedaży produktu.” powiedział Ernie Cooper z TRAFFIC Canada. „Cena którą trzeba zapłacić za Kaiser spotted newt jest na tyle wysoka – 300 USD, że nie ma wielu kupców. Jednak możliwości jakie daje Internet pozwalają na znajdowanie chętnych.”


CITES rozpatrzy podjęcie działań w kierunku regulowania handlu zagrożonymi gatunków przez Internet. Będzie się to wiązało z przygotowaniem międzynarodowej bazy danych handlu, badań nad oszacowaniem związku między dziką przyrodą i handlem przez Internet oraz bliższej współpracy z międzynarodowym urzędem INTERPOL.


WWF i TRAFFIC kontrolują także inne przedmioty sprzedawane przez Internet, m.in. kość słoniową i drogie korale, w tym czerwone i różowe, które obecnie są zbierane w dużych ilościach na potrzeby przemysłu jubilerskiego. CITES zaproponowało dodanie właśnie tych koralowców do listy regulującej nielegalny handel.

 
Anna Grebieniow
Źródło: TRAFFIC


alt