Ginące gatunki na małym ekranie

Lyriocephalus scutatus Dziś udało nam się nakręcić kolejną część materiału filmowego do cyklu "Mapa ginącego świata". Tym razem w centrum obiektywu kamery znalazła się m.in. kandukara galasonosa.

PTOP „Salamandra” wspiera ekspercko projekt polegający m.in. na nakręceniu cyklu programów popularnonaukowych prezentujących zagrożenia, jakie niesie dla przyrody nielegalny handel okazami dzikiej przyrody. Obecnie ekipa filmowa przebywa na Sri Lance. Wiele przedstawicieli tutejszej fauny – zwłaszcza gadów, jest zagrożonych przez nielegalne odłowy na potrzeby rynku terrarystycznego – głównie w Europie. Sztandarowym przykładem takiego gatunku zagrożonego przez snobistyczną chęć posiadania coraz bardziej niezwykłych i interesujących przedstawicieli egzotycznej fauny jest Lyriocephalus scutatus gatunek endemicznej agamy występującej tylko na Sri Lance.

W języku syngaleskim (lokalnej ludności z południa wyspy) jaszczurka ta nazywa się kandukara bodilima. Ze względu na interesujący kształt (dorosłe osobniki mają m.in. lirowaty grzebień na głowie i przypominającą galas narośl na nosie) i barwy (zielono-żółte, z brzuchem przybierającym kolory od kremowego do niebieskiego), a także łatwość schwytania (w zagrożeniu często udają martwe) są licznie wyłapywane i wywożone do domowych hodowli w krajach „wysoko rozwiniętych”. Władze Sri Lanki same nie są w stanie powstrzymać tego procederu. Po przemyceniu do Europy zwierzęta te mogą obecnie być jawnie wystawiane na sprzedaż, gdyż brak u nas uregulowań biorących pod uwagę przepisy ochrony przyrody krajów pochodzenia. Dlatego być może niedługo gatunek ten zostanie zaproponowany do ochrony przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), które regulują handel międzynarodowy zagrożonymi gatunkami.