Susły moręgowane coraz liczniejsze

Tegoroczne liczenie susłów moręgowanych w Kamieniu Śląskim wykazało ponad 770 czynnych nor. Oznacza to, że ten jeszcze do niedawna wymarły w Polsce gatunek ma tam już silną, stabilną kolonię. Dziś (3 sierpnia) kilkadziesiąt susłów trafi z hodowli na łąkę w Głębowicach na Dolnym Śląsku, wzmacniając jedną z kolejnych odtwarzanych grup wolnościowych tego gatunku.

wypuszczanie1 Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce w ogóle. Wymarły całkowicie na przełomie lat. 70. i 80. Obecnie wracają, dzięki staraniom PTOP „Salamandra”. W ramach przywracania tego gatunku susły pochodzące z Węgier i Słowacji są hodowane w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na kolejnych stanowiskach. Jako pierwszą „Salamandra” zaczęła odtwarzać kolonię susłów w Kamieniu Śląskim, w województwie opolskim. Wybór nie był przypadkowy – tam najdłużej przetrwało liczne zgrupowanie tych zwierząt, zanim zostały wyniszczona przez nieprzemyślane ludzkie działania. Obecnie przyrodnicy z Towarzystwa, przy pomocy wolontariuszy, corocznie monitorują odtwarzane stanowiska. Ten rok okazał się bardzo korzystny dla susłów na Opolszczyźnie i co najmniej podwoiły tam swoją liczebność. Szacowana na prawie 800 osobników kolonia powinna już przetrwać bez dodatkowego zasilania, jeśli nie wystąpią jakieś wydarzenia klęskowe. Kompleksy łąk w Kamieniu Śląskim są na tyle rozległe, że tamtejsza populacja susłów może się jeszcze dalej rozwijać, osiągając nawet wiele tysięcy osobników.

Kolejne dwie kolonie susłów moręgowanych są tworzone na Dolnym Śląsku, w Jakubowie Lubińskim i w Głębowicach. W tym drugim miejscu dziś rozpoczyna się tygodniowy obóz monitoringowy. Badania dadzą m.in. odpowiedź, ile susłów żyje tam obecnie. Grupa ta zostanie też wzmocniona o kolejne 50 susłów z hodowli. Zostaną wypuszczone do specjalnych obszernych klatek aklimatyzacyjnych, Które zostaną usunięte, gdy susły się już zadomowią na tamtejszej łące.

Andrzej Kepel, Julia Kończak

logo ckps nfosigw 600