Nowa łąka dla susłów

Roscislawice 26.07.13 Grzegorz Wojtaszyn 26 lipca br. 45 susłów moręgowanych przeniosło się z ogrodu zoologicznego w Poznaniu do Rościsławic, niedaleko Obornik Śląskich, woj. dolnośląskie. Tym samym zapoczątkowały tworzenie nowego stanowiska tego ssaka w Polsce.

To już 8 lat odkąd dzięki PTOP "Salamandra" suseł moręgowany powrócił na polskie łąki po ponad dwudziestoletniej nieobecności. Jego pierwsze stanowisko powstało w 2005 r. w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), następne w 2008 r. w Głębowicach (woj. dolnośląkie), a kolejne w 2010 r. w Jakubowie Lubińskim (woj. dolnośląskie). 
Jest to gatunek, który potrzebuje do życia otwartych obszarów o charakterze stepowym, takich jak suche łąki użytkowane kośnie, pastwiska lub inne tereny trawiaste (np. lotniska). Niestety coraz trudniej o takie miejsca - albo zostają przekształcone w pola uprawne, albo zarastają krzewami i drzewami. Tym bardziej cieszy fakt, że czwarte stanowisko udało się utworzyć na łące udostępnionej susłom przez  miłośnika przyrody z Rościsławic.

Obecnie susły znajdują się w dwóch klatach aklimatyzacyjnych, które chronią je przed drapieżnikami i w których są regularnie dokarmiane. Kiedy uznają, że nadszedł czas, przekopią się na zewnątrz klatek i rozpoczną życie na wolności.

Julia Kończak

logo ckps nfosigw 600