Wyspa kochających nietoperzy

Otomops-madagascariensis Nasi specjaliści właśnie wrócili z Madagaskaru. Ich udział w ekspedycji badawczej był możliwy dzięki wsparciu wielu miłośników przyrody. Jeszcze raz dziękujemy!

O planowanej wyprawie, mającej w celu zbadanie niedawno odkrytej enklawy naturalnego lasu deszczowego na Madagaskarze, informowaliśmy na początku oraz pod koniec kwietnia tego roku. Pierwsza, najważniejsza (terenowa) część przedsięwzięcia właśnie się zakończyła. Warunki pogodowe panujące podczas badań trudno uznać za sprzyjające. Rozpoczęła się madagaskarska zima. Przyrodnicy z „Salamandry” mieli okazję poznać, jak wygląda las mglisty podczas tropikalnej pory chłodnej. – Przez znaczną część czasu widoczność nie przekraczała kilku do kilkunastu metrów, za to prędkość wiatru na skraju dżungli, w naszym obozie, rzadko schodziła poniżej 40 km/h (6 B), a czasami przekraczała 80 km/h (czyli osiągała 9 B). Nie wszystkie namioty wytrzymały… – opowiada dr Andrzej Kepel, uczestnik wyprawy. – Mimo to uzyskaliśmy ciekawe wyniki. Co najmniej jeden gatunek nietoperza udało się stwierdzić kilkaset kilometrów od jego dotychczas znanego zasięgu. W przypadku drugiego - samiec wykazywał oznaki aktywnosci seksualnej, mimo że dane na temat jego rozrodu wskazują na odmienny okres godów. Także inne nasze obserwacje, np. gadów, są bardzo interesujące.

Teraz czas na mozolną pracę laboratoryjną: interpretację dokonanych nagrań nietoperzy, badania genetyczne zebranych próbek włosów, opracowanie obszernych zbiorów mchów i porostów, analizę tysięcy wykonanych zdjęć. – Są podstawy do nadziei, że w przywiezionym materiale czają się niespodzianki. Na pewno jest w nim mnóstwo cennych informacji o tym niezwykłym lesie – dodaje Marta Kepel.

O przebiegu wyprawy oraz wynikach będziemy szerzej informować Magazynie Przyrodniczym SALAMANDRA oraz publikacjach naukowych. Warto dodać, że wstępne rezultaty zespołu z PTOP „Salamandra” zostały przez organizatorów ekspedycji uznane za najciekawsze wyniki wyprawy i zostaliśmy poproszeni o kontynuowanie badań.