Zimowa SALAMANDRA zimową porą

Najnowszy numer Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA od dziś jest dostępny w siedzibie naszego Towarzystwa, od najbliższego piątku będzie go można znaleźć na półkach Empików w całej Polsce! Ruszyła też wielka wysyłka do prenumeratorów, również poza granice naszego kraju.

Salamandra okladka w popr Obecne czasy nie są dla polskiej przyrody dobre. W poprzednich dwóch numerach pisaliśmy o zagrożeniach dla Puszczy Białowieskiej i komercyjnych polowaniach na żubry – oba te problemy są nadal aktualne. Pojawiają się też kolejne: plany kanalizacji rzek, zwalnianie gospodarki leśnej z podporządkowania większości zasad ochrony gatunkowej, propozycje ograniczenia praw organizacji ekologicznych, dalsze zmniejszanie nakładów na ochronę przyrody i upolitycznienie ich rozdzielania. Coraz bardziej widoczne są skutki trwających od lat zaniedbań w działaniach konserwatorskich czy braku właściwej regulacji zagospodarowania przestrzennego…
Nie sposób w półroczniku komentować na bieżąco aktualnych wydarzeń i prezentować wszystkich współczesnych tematów dotyczących naszego środowiska naturalnego. Są one omawiane na naszej stronie internetowej i dyskutowane na naszym profilu na Facebooku. W Magazynie staramy się omawiać wybrane zagadnienia. W tym numerze wracamy m.in. do tematu Puszczy Białowieskiej, by przedstawić jej walory przyrodnicze i ciekawą historię. Ukazujemy rolę, jaką pełnił tam człowiek na przestrzeni dziejów. Zastanawiamy się też, co trzeba zrobić, by w Polsce rozwinęła się – coraz popularniejsza na świecie – ochrona rezerwatów prywatnych.
Tym razem na okładce pojawiły się dziki, które często budzą wiele emocji, niestety zwykle niezbyt pozytywnych. To, że jest ich coraz więcej i wkraczają do miast (a może jest odwrotnie?), powoduje niepokój wśród ludzi i władz. Warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje i czy nie my sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Polecam także artykuł o tym, jak nie szkodzić zwierzętom, którym chcemy nieść pomoc, i w jaki sposób radzą sobie z takimi przypadkami specjalnie w tym celu utworzone jednostki ratownicze w Holandii.
W numerze ponadto:
* Ptaki niebieskie, niebieski ptaki... Witolda Muchowskiego
* Niebiańskie lusterko Stanisława Łubieńskiego
* Skok na blachę Romualda Mikuska
* Owady, które tańcząc, rozmawiają... Agnieszki Graclik
* Listy z polarnego raju Anny Grebieniow
oraz mnóstwo fantastycznych zdjęć i rysunków oraz tradycyjny KOMIKS!
Magazyn cały czas ewoluuje i z każdym numerem rodzą się nowe pomysły. Liczba współpracujących z nami autorów i nadsyłanych do Redakcji artykułów ciągle rośnie. Zwiększa się też objętość czasopisma. Mamy nadzieję, że SALAMANDRA będzie się w dalszym ciągu rozwijać. Każde, najmniejsze nawet wsparcie, np. w formie wykupienia prenumeraty, zamieszczenia reklamy, darowizny czy przekazanie naszemu Towarzystwu 1% podatku, pozwoli nam na pewniejsze planowanie kolejnych numerów.

Zapraszam do lektury!

Adriana Bogdanowska
Redaktor naczelna