Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
ul. Stolarska 7/3
60-788 Poznań
tel./fax.: (48) (61) 6628606
tel./fax.: (48) (61) 8432160
NIP: 778-10-09-642
KRS: 0000117212
Numer konta: 31 1020 4027 0000 1802 0401 6929
email:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Jak do nas trafić? - ZOBACZ
Andrzej Kepel
Urodzony w Chodzieży w 1965 r., większość życia mieszka w Poznaniu. Absolwent poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr III (obecnie znów im. św. Jana Kantego), Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) w Poznaniu i Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Doktor biologii. więcej...
Za czasów studenckich działacz Samorządu Studentów i Niezależnego Zrzeszenia Studentów (przed jego ponowną rejestracją) – m.in. członek Komisji Krajowej, przewodniczący Komisji Uczelnianej AR w Poznaniu, przewodniczący komisji Wydziału Biologii UAM, kierownik kilku klubów tematycznych NZS. Członek honorowy Zrzeszenia.
Ekspert w dziedzinie ochrony gatunkowej, prawa ochrony przyrody, ocen oddziaływania na środowisko przyrodnicze i monitoringu przyrodniczego. Specjalizuje się zwłaszcza w chiropterologii i CITES.
Pomysłodawca, współtwórca i od 1993 r. prezes PTOP „Salamandra”. Kierownik kilkunastu dużych programów w dziedzinie ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej (obecnie np. programu reintrodukcji susła moręgowanego w Polsce) i kilkudziesięciu mniejszych przedsięwzięć. Przez kilka lat redaktor naczelny SALAMANDRY (obecnie członek redakcji).
Od 2000 do 2008 – przewodniczący polskiego Porozumienia dla Ochrony Nietoperzy (obecnie członek jego Rady Przedstawicieli). Od 2005 r. uczestnik Komitetu Doradczego Porozumienia o Ochronie Populacji Europejskich Nietoperzy EUROBATS (obecnie przewodniczący jednej z międzysesyjnych podgrup roboczych). Od 2000 – członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody (2002-2004 – przewodniczący Komisji PROP ds. Nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody, od 2005 przewodniczący Komisji ds. CITES, od 2009 wiceprzewodniczący Rady). Od 2004 – członek Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko, od 2009 członek Regionalnej KOOŚ w Poznaniu. Od 2006 – koordynator Grupy Roboczej ds. CITES (platformy współpracy i wymiany informacji między krajowymi organami państwowymi, instytucjami i organizacjami zajmującymi się wprowadzaniem w życie CITES i przepisów pokrewnych), od roku 2004 – członek Grupy ds. Przeglądu Naukowego (Scientific Review Group) – organu naukowego CITES Komisji Europejskiej. W roku 2009 pierwszy polski komisarz Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.
Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, pięciu książek, w tym podręcznika dot. CITES, ponad 200 artykułów popularnonaukowych i ponad 500 opinii i ekspertyz. Współautor polskiej Shadow List sieci Natura 2000.
Pasje pozazawodowe: żeglarstwo (sternik jachtowy), fotografia przyrodnicza, podróże bliskie i dalekie. Odkrywca najwyżej położonej jaskini w Tatrach.
Radosław Dzięciołowski
Urodził się i mieszka w Poznaniu. Od najmłodszych lat interesuje się przyrodą, a szczególnie zoologią. Ukończył biologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W PTOP „Salamandra” pracuje od 1995 roku, m.in. jako kierownik programu ochrony nietoperzy, specjalista w projekcie reintrodukcji popielic oraz twórca projektu ochrony mieczyka błotnego. więcej...
We władzach Towarzystwa zasiada od 1995 roku. Przez lata przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej Licencji Chiropterologicznych oraz Komisji Selekcyjnej przy Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współpracuje m.in. z Zakładem Zoologii Systematycznej UAM, Ogrodem Botanicznym we Wrocławiu oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Pracuje także jako nauczyciel biologii i ochrony środowiska. Propagator ochrony przyrody, autor licznych opracowań i ekspertyz (głównie chiropterologicznych), współautor Shadow List sieci Natura 2000 w Polsce.
Borys Kala
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu – kierunek ochrona środowiska. Od 2003 r. zatrudniony w PTOP „Salamandra”, gdzie początkowo działał w ramach programu reintrodukcji susła moręgowanego, a następnie jako koordynator lub główny wykonawca kilku krajowych i międzynarodowych projektów z zakresu Konwencji Waszyngtońskiej. więcej...
Od 2008 r. wiceprezes Towarzystwa. Uczestniczył w Konferencjach Stron CITES w latach 2007 i 2010. Aktualnie przewodniczący Grupy Roboczej ds. CITES w międzynarodowej organizacji CEEweb for Biodiversity.
Zainteresowania pozazawodowe: od wczesnego dzieciństwa - kynologia, z czasów studiów - nurkowanie (aktualnie z braku czasu daaawno niepraktykowane)
Przemysław Wylegała
Urodził się w 1976 r. w Czarnkowie. Już od wczesnego dzieciństwa interesował się przyrodą, zwłaszcza ptakami. Absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Przyrodniczego) w Poznaniu. Od 2001 roku pracuje w PTOP „Salamandra” na stanowisku specjalisty ds. ochrony ptaków, a od 2007 r. jest członkiem Zarządu tej organizacji. więcej...
Redaktor naczelny rocznika ornitologicznego „Ptaki Wielkopolski”. Jest także członkiem Komisji ds. Udziału Społeczeństwa przy Radzie Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Warty, Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju przy Radzie miasta Poznania, Regionalnej Rady Ochrony Przyrody oraz Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Od 2009 roku pełni, z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, funkcje społecznego opiekuna dwóch ostoi ptaków - „Doliny Środkowej Noteci” i „Nadnoteckich Łęgów”.
Regularnie współpracuje z dwoma poznańskimi uczelniami – Zakładem Biologii i Ekologii Ptaków UAM oraz Instytutem Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego. Jest także współpracownikiem Stacji Ornitologicznej PAN w Gdańsku. Od 2008 r. posiada uprawnienia eksperta – ornitologa na potrzeby wdrażania programów rolnośrodowiskowych w Polsce. Jest współautorem 3 książek oraz około 100 artykułów, opracowań i ekspertyz, głównie ornitologicznych. Współtworzył Shadow List sieci Natura 2000 w Polsce. Jego pasją jest badanie wędrówek ptaków przy pomocy ich obrączkowania oraz poznawanie i ochrona przyrody doliny Noteci. Zgodnie ze znakiem zodiaku woda i mokradła to jego żywioł. W wolnych chwilach chętnie pływa kajakiem oraz wędkuje.
Iwona Woźniak-Kapłon
Księgowa
Andrzej Batycki
Urodził się w 1978 r. w Poznaniu. Przyrodą pasjonuje się od dzieciństwa. Absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Od 2006 roku zatrudniony w Polskim Towarzystwie Ochrony Przyrody „Salamandra” na stanowisku specjalisty ds. ochrony ptaków. więcej...
Regularnie współpracuje z Komitetem Ochrony Orłów. Od 2008 roku posiada uprawnienia eksperta – ornitologa na potrzeby wdrażania programów rolnośrodowiskowych w Polsce. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji, opracowań i ekspertyz, głównie ornitologicznych. Zafascynowany przyrodą północno-wschodniej Polski, zwłaszcza doliną Biebrzy. Zajmuje się tam badaniami nad biologią i ekologią ptaków szponiastych oraz ich ochroną. Prywatnie zapalony fotograf przyrody, kajakarz, podróżnik i motocyklista.
Adriana Bogdanowska
Poznanianka. Pierwsze kroki w celu zdobycia wyższego wykształcenia poczyniła w kierunku studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu. Okazało się jednak, że to nie była odpowiednia droga, mimo pochłaniania kilogramów książek z dziedziny szeroko pojętej literatury pięknej. Wrodzona wrażliwość na piękno i ulotność przyrody pchnęła ją ostatecznie w kierunku jej ochrony. więcej...
Została absolwentką Ochrony Środowiska na Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu. Ukończyła także Podyplomowe Studium Przygotowania Pedagogicznego przy tej samej uczelni. Zaraz po studiach została przyjęta na studia doktoranckie na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt AR w Poznaniu, gdzie prowadziła badania nad walorami przyrodniczymi Jeziora Zgierzynieckiego i ich zagrożeniami. Szerokie zainteresowania oraz wiedza przyrodnicza, a także doświadczenie w jej popularyzowaniu, pozwoliły jej zmierzyć się z niełatwym zadaniem redagowania ogólnopolskiego czasopisma przyrodniczego wydawanego przez PTOP „Salamandra”. Od 2004 roku jest redaktor naczelną Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA. Praca ta stała się jej prawdziwą pasją.
Od 2009 roku jest członkinią Rady Programowej Towarzystwa, w 2011 roku objęła funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.
Od 2009 roku sprawuje funkcję społecznego opiekuna ostoi ptaków (IBA) „Jezioro Zgierzynieckie”, z ramienia Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także kilku opracowań i ekspertyz, głównie herpetologicznych.
Prywatnie sporo czasu poświęca na śpiew w chórach związanych z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Nade wszystko kocha podróże i wędrówki po górach (również tych najwyższych na świecie) oraz bagnach i leśnych uroczyskach, podczas których nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Jej ulubioną porą roku jest przedwiośnie, bo, jak twierdzi, wszystko wtedy jeszcze bardziej widać i słychać. Rozmiłowana jest w knajpianym jazzie i piosence literackiej. Od dziecka jest wielbicielką aktorskiej interpretacji piosenki.
Anna Grebieniow
CITES, bociany
Waldemar Heise
Urodził się w 1982 roku w Bydgoszczy. Od dzieciństwa zainteresowany przyrodą oraz historią Kujaw i Wielkopolski. Absolwent studiów w kierunku ochrony środowiska na wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie nauki uczestniczył w działaniach sekcji ornitologicznej, entomologicznej i chiropterologicznej Koła Naukowego Biologów. więcej...
Badania do pracy magisterskiej prowadził na terenie bliskiej sercu Doliny Noteci. Po ukończeniu nauki, w latach 2006-2007 pracował dla Klubu Przyrodników w Stacji Terenowej w Owczarach. W tym czasie między innymi uczestniczył w tworzeniu Shadow List dla sieci Natura 2000 oraz „Uspołecznionych programów ochrony przyrody”. Aktualnie student ostatniego roku studiów doktoranckich na Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w zakresie geobotaniki i ekologii roślin.
Od 2008 roku regularnie współpracuje z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk przy prowadzeniu kartowań i monitoringu siedlisk Natura 2000 w Polsce. W 2008 roku członek wyprawy naukowej do Parque Nacional Montana de Celaque w Hondurasie prowadzonej przez Uniwersytet Jagielloński wespół z Universidad Nacional Autonoma de Honduras. Współpracownik w „Projekcie Ochrony Muraw Kserotermicznych w Małopolsce” oraz przewodnik w projekcie „Zielone Wędrówki po Krakowie”.
Jest autorem i współautorem publikacji naukowych z zakresu ochrony przyrody, biologii roślin, ekologii, geografii roślin, geobotaniki. Jego pasją jest badanie procesów zachodzących w nieleśnych siedliskach półnaturalnych, lasach o charakterze naturalnym oraz ekologia krajobrazu.
W wolnych chwilach zajmuje się fotografią, bieganiem, wspinaczką skałkową oraz zgłębianiem historii regionu ze szczególnym uwzględnieniem historii kolei.
Radosław Jaros
nietoperze
Mirosław Jurczyszyn
popielice
Julia Kończak
Pochodzi z Gdańska, od 8 lat mieszka w Poznaniu. Już jako dziecko postanowiła, że będzie ratować ginące gatunki zwierząt. Ukończyła Wydział Leśny (specjalizacja: Ochrona Środowiska Leśnego) na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pracę magisterską pisała w Zakładzie Badania Ssaków (obecnie Instytut Biologii Ssaków) Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. więcej...
Ukończyła także studia podyplomowe Pozyskiwanie i rozliczanie funduszy z Unii Europejskiej w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Zasadniczym przedmiotem jej zainteresowań są drobne ssaki. Od 2009 roku pracuje w PTOP „Salamandra” jako główny wykonawca w projekcie reintrodukcji i ochrony susła moręgowanego w Polsce. Członkini Rady Programowej PTOP „Salamandra”. Autorka i współautorka publikacji naukowych oraz artykułów. Pasjonują ją podróże. Czas wolny poświęca wykonywaniu witraży oraz trenowaniu capoeiry.
Marek Maluśkiewicz
Urodził się w 1982 roku w Poznaniu, obecnie mieszka w Trzciance. Od najmłodszych lat interesuje się przyrodą, zwłaszcza ptakami. Swoje obserwacje prowadzi w dolinie Noteci, szczególnie na obszarze NATURA 2000 „Nadnoteckie Łęgi”. Wieloletni współpracownik PTOP „Salamandra”, od 2002 roku przewodniczący zarządu Nadnoteckiego Koła „Salamandry”. Członek Rady Programowej PTOP „Salamandra”. więcej...
Czynnie uczestniczy w ochronie przyrody północnej wielkopolski. Koordynator kilku projektów realizowanych nad Notecią, m.in. ochrony uszatki, płomykówki, pustułki i bociana białego. Zajmuje się również edukacją przyrodniczą – prowadzi prelekcje i zajęcia terenowe, organizuje konkursy, opracowuje wydawnictwa promujące ochronę przyrody. Współpracuje z innymi organizacjami, prowadzi też badania nad wybranymi gatunkami ptaków.
Ewa Olejnik
Urodzona w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalność środowiskowa. Współzałożycielka PTOP „Salamandra”. W latach 1993-2007 – wiceprezes Towarzystwa. Kieruje biurem organizacji, organizuje wojewódzkie konkursy przyrodnicze dla uczniów z województwa wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, Ogólnopolski Konkurs Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO i związaną z nim wystawę. więcej...
Opiekuje się ścieżką przyrodniczą w Rezerwacie Meteoryt Morasko i prowadzi tam zajęcia edukacyjne. Jej ulubione formy spędzania wolnego czasu to śpiew, taniec i… podglądanie przyrody :). Od 2007 r. śpiewa w Chórze Kameralnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu MUSICA VIVA, od roku 2003 pasjonuje się tańcami tradycyjnymi uczestnicząc w spotkaniach Domu Bretanii w Poznaniu oraz Domu Tańca.
Grzegorz Wojtaszyn
nietoperze, susły