Gatunki niebezpieczne - konsultacja projektu

Ustawa o ochronie przyrody, nakazująca Ministrowi Środowiska wydanie rozporządzenia zawierającego listę gatunków niebezpiecznych, obowiązuje już ponad 6 i pół roku, a regulacji tej wciąż nie ma. Ministerstwo prowadzi właśnie konsultacje społeczne kolejnej wersji projektu tego rozporządzenia.

Trzeba przyznać, że pierwotne brzmienie przepisu ustawowego praktycznie uniemożliwiało wydanie sensownego rozporządzenia. 4 i pół roku zajęło poprawienie ustawy, a kolejne dwa lata – przygotowanie rozsądnego projektu aktu wykonawczego. Co prawda w międzyczasie powstawały kolejne wersje projektów list gatunków niebezpiecznych i rozporządzenia, jednak ich jakość była dyskwalifikująca. Tym razem jest inaczej. Rozwiązania zaproponowane w projekcie udostępnionym do konsultacji są racjonalne.

Nie oznacza to, że projekt jest idealny. PTOP „Salamandra” przygotowało już i przesłało Ministerstwu opinię, zawierającą uwagi i propozycje poprawek. Inne osoby i instytucje mogą to zrobić do 27 grudnia – wówczas kończą się konsultacje.
Projekt rozporządzenia oraz opinię naszego Towarzystwa zamieszczamy poniżej.

Andrzej Kepel

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Niebezpieczne_projekt-XI-2010.pdf)Projekt - niebezpieczneProjekt rozporządzenia w sprawie gatunków niebezpiecznych - wersja z 26 XI 2010435 Kb
Pobierz plik (Opinia_projekt-rozp-XI-2010.pdf)OpiniaOpinia "Salamandry" o projekcie rozporządzenia w sprawie gatunków niebezpiecznych312 Kb