Gniazdo

W latach 2010-2012 kamera monitorująca gniazdo bociana białego była zainstalowana na wysokim kominie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Budowlanych KOMBUD w Trzciance. Ze względu na brak lęgów w tym gnieździe w latach 2011-2012 (w 2011 r. – okresowo pojawiała się para ptaków, w 2012 r. – okresowo w gnieździe przebywał jeden ptak), wskazane było przeniesienie kamery w inne miejsce. Kamerę postanowiliśmy zamontować w Łomnicy (gm. Trzcianka), na dachu Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza (szkołę wybudowano 35 lat temu podczas ogólnopolskiej akcji "Tysiąc szkół na 1000 lecie"). Oddalone o 30 m od szkoły gniazdo (według informacji mieszkańców, gniazdo to powstało około 1967 r.) jest rokrocznie zasiedlane przez parę ptaków i niemal każdego roku bociany wychowują w nim pisklęta.

 

Widok na Szkołę Podstawową w Łomnicy, po prawej stronie bocianie gniazdo.

Dogodnym miejscem do instalacji kamery okazał się dach budynku szkoły. Jednak ze względu na odległość między szkołą a gniazdem, obraz z posiadanej kamery był zbyt oddalony. Konieczny był zakup nowej kamery (pozwalającej na wykonanie 23-krotnego powiększenia obrazu). Została ona zainstalowana na dachu szkoły, na metalowym wysięgniku, o wysokości ok. 4 m.

 

Kościół pw. Matki Boskiej w Łomnicy

Łomnica - miejscowość zamieszkiwana przez około 300 osób, oddalona 10 km od Trzcianki.We wsi znajduje się neogotycki kościół pw. Matki Boskiej (został wybudowany na początku lat 30-tych XIX w.). Wieś przecinają drogi do Trzcianki, Kępy i Wrzącej. Przez Łomnicę przebiega też międzynarodowy szlak rowerow R-1. Wieś otaczają tereny użytkowane rolniczo i lasy.